FIT PROJEKT V VRTCU

Mednarodni projekt FIT Slovenija je projekt promocije gibalne športne aktivnosti za zdravje otrok in mladostnikov ter izobraževalni program za strokovni kader vrtcev in osnovnih šol. Temelj FIT pedagogike je razvijati in ustvarjati učenje skozi gibanje in gibanje skozi igro. Ko se otroci skozi igro učijo gibati, se z gibanjem učijo. S tem rastejo v sposobnejše osebe, izzivajo svojo ustvarjalnost in se pri iskanju rešitev učijo razmišljati.

Vrtca Vransko in Tabor sta v šolskem letu 2018/19 aktivno vstopila v ta projekt, zato nam je 4. aprila 2019 gospa Barbara Konda, avtorica in vodja tega projekta, prišla predstaviti različne fit didaktično gibalne igre, ki jih lahko strokovni delavci vrtca vključimo v potek dneva in dejavnosti na vseh področjih kurikuluma. V skupini 5 – 6 v vrtcu Vransko smo se z Barbaro jutranje razgibavali v igralnici z vsemi ovirami, kot so stoli in mize. Otroci so spoznali dve igri Obliž in Izgubljeni vagon. Nato se je predstavitev nadaljevala v skupini 4 – 5, kjer so otroci odpotovali v svet dinozavrov z fit aktivno metodo Jurski park. Otroci so s pomočjo dinozavrov spoznavali lastnosti teles, igralnica se je spremenila v veliko skrivalnico, otroci so odkrivali, kaj se skriva za, pod, v… In na koncu še skupina 1 – 2, ki je aktivno sodelovala v uvodu in osvajanju osnovnih elementov v fit aktivno metodo Premagaj vodjo, kjer so uporabili časopisni papir in iz njih naredili žoge, jih metali v posodo in iz nje. Predstavitev se je nadaljevala še v vrtcu Tabor, kjer je skupina 3 – 4 aktivno sodelovala v fit gibalnih igrah Kača in Arhitekti. S kolebnicami so naredili različne geometrijske like, ki so jih potem narisali in iskali njihovo obliko ter uporabo v naravi. Strokovni kader je potem nadaljeval izobraževanje o FIT pedagogiki še v popoldanskem času. V okviru tega projekta smo imeli v tem šolskem letu že pet praktičnih izobraževanj skupaj s sodelavci osnovne šole.

Zapisala Brigita Reberšek