Osnovna šola Vransko-Tabor

"Znanje je zaklad, ki povsod spremlja svojega lastnika." (Kitajski pregovor)

Vransko 23

3305 Vransko

03 703 23 70

Znanje je zaklad, ki povsod spremlja svojega lastnika. (Kitajski pregovor)

Naglavna ušivost

Uši so drobni, s prostim očesom vidni insekti, ki na ljudeh živijo kot paraziti, ki iz kože sesajo kri. Z robustnim delom uš prebode kožo, ob tem s slino izloča anestetik, tako da se ugriza uši ne čuti. Srbečica se običajno pojavi šele nekaj tednov po infestaciji zaradi imunskega odziva na snovi v slini (antikoagulanti, encimi).

Za preživetje odraslih uši in jajčec sta pomembni tudi zunanja temperatura, ki mora biti med 25 in 30 °C in vlažno okolje. Zato imajo uši za preživetje zunaj lasišča malo možnosti.

Z ušmi se okužimo predvsem z direktnim dotikom (glava-glava), redkeje prek glavnikov, pokrival ali posteljnine.

Preprečevanje ušivosti:
  • Redno pregledovanje glav.
  • Česanje z gostim glavnikom. 
  • Razuševanje s posebnim pripravkom.

Glavnike in krtače operemo in za deset minut namočimo v vroči vodi (s temperaturo več kot

60ºC), perilo (oblačila, brisače, posteljnino), pa operemo v pralnem stroju nad 60ºC. Predmete, ki jih ne moremo oprati, vstavimo v plastično vrečko, ki jo tesno zatisnemo in pustimo za 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali pa za 24 ur odložimo v zamrzovalnik.

Sedežne garniture in tla očistimo s sesalcem.

Otrokom odsvetujemo medsebojno menjavo kap, čelad, glavnikov ali krtač.

Razuševanje

Preparate za razuševanje se vedno uporablja samo pri osebah, pri katerih imajo uši ali žive gnide, nikoli pa ne v preventivne namene. Pomembno je, da se razuševanje pri vseh, ki imajo uši izvede istočasno.

Pri uporabi sredstev za razuševanje je potrebno vedno natančno upoštevati navodila proizvajalca. Sredstev za razuševanje se nikoli ne nanašajo na sveže oprane lase, kajti ostanki šampona lahko razredčijo aktivno učinkovino v preparatu in s tem zmanjšajo njegovo učinkovitost. Med umivanjem las z navadnim šamponom in uporabo preparata za razuševanje naj mine vsaj dan ali dva. Preparat za razuševanje se vedno nanese na suho lasišče in se ga skrbno razporedi po vsem lasišču ter pusti, da deluje vsaj 10 minut. Nato se lasišče izpere z vodo in obriše z brisačo. Lasišče se nato najprej prečeše z navadnim glavnikom, nato pa še z glavnikom z gostimi zobmi (razmak med zobmi naj bo od 0,2 do 0,3 mm), da se odstrani mrtve uši in gnide.

Postopek je treba ponoviti čez 7 – 10 dni.

Več navodil za ravnanje ob pojavu uši in informacij o izbiri sredstva za razuševanje dobite pri otrokovem izbranem zdravniku ali
na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (https://nijz.si/).

Pripravila: 

Jožica Pečovnik, univ. dipl. ing.  živ. tehn.

vodja zdravstveno higienskega režima    

 

Accessibility
Skip to content