Osnovna šola Vransko-Tabor

"Znanje je zaklad, ki povsod spremlja svojega lastnika." (Kitajski pregovor)

Vransko 23

3305 Vransko

03 703 23 70

Znanje je zaklad, ki povsod spremlja svojega lastnika. (Kitajski pregovor)

MOJ 1. MARATON – 42,195 km (HOJA ALI TEK)

11. 1. 2021 – 24 . 1. 2021
Če imate potrebo po svežem zraku in bi se radi malo razmigali, lahko sodelujete v 14 dnevnem izzivu.

Ste se že vprašali, zakaj maratonska razdalja meri  42,195 kilometra, če naj bi  mitološki grški tekač pretekel 40 kilometrov? Koliko časa potrebujejo najboljši, da premagajo to razdaljo? Uradni svetovni rekord v maratonu za moške je 2:01,39! To je čas, ki ga je leta 2018 na maratonu v Berlinu postavil kenijski tekač Eliud Kipchoge.

Ko je ideja modernih olimpijskih iger postala realnost ob koncu 19. stoletja, so pobudniki iskali priljubljeno panogo v spomin na zmagovalno bitko iz antične Grčije, kjer naj bi grški vojak tekel iz Maratona v Atene, oznanil zmago nad Perzijci in umrl.

Ste vedeli, da je maratonsko razdaljo “določila” angleška kraljeva družina? Dolžina maratona sprva ni bila določena. Nekaj prvih olimpijskih maratonov je bilo dolgih okoli 40 kilometrov, približno toliko, kot je razdalja od Maratona do Aten (po daljši poti).

Na olimpijskih igrah v Londonu leta 1908 je bila predvidena proga znova dolga približno 40 kilometrov, a sta kralj Edvard VII in kraljica Aleksandra želela, da je štart pri gradu Windsor, kar je progo podaljšalo na 42 kilometrov. Kraljica je imela še eno željo, saj je hotela najboljši pogled na cilj, kar je pripomoglo h končni razdalji, tj. 42,195 kilometra.

Navodilo za izvedbo maratona

Accessibility
Skip to content