Osnovna šola Vransko-Tabor

"Znanje je zaklad, ki povsod spremlja svojega lastnika." (Kitajski pregovor)

Vransko 23

3305 Vransko

03 703 23 70

Znanje je zaklad, ki povsod spremlja svojega lastnika. (Kitajski pregovor)

OSNOVNA ŠOLA VRANSKO-TABOR – EKO ŠOLA ŽE 23 LET

Eko šola je mednarodni projekt na naši šoli. Z vsakoletnim aktivnim sodelovanjem v programu uspešno potrjujemo zeleno zastavo od 5. 5. 1998, ko smo jo prejeli prvič, in sicer že 23 let.

Vsako leto sodelujemo v eko bralni znački, eko kvizu, organiziramo naravoslovne dneve za posamezne razrede ter celostni eko dan za vse učence naše šole. Povezujemo se z ostalimi projekti in interesnimi dejavnostmi šole. Udeležujemo se projektov in natečajev, ki jih razpisuje ekošola.

Vsako leto izvajamo različne zbiralne akcije; zbiranje papirja, baterij, tonerjev, kartuš, zamaškov in rabljenih oblačil, obutev in opreme. Odpadke zbiramo ločeno, skrbimo za šolski vrt, čebelnjak, ribnik, sadna drevesa, okolico šole itd.

Poleg tega sodelujemo v vseh okoljskih akcijah na ravni države; Evropski teden mobilnosti, Evropski teden zmanjševanja odpadkov, Svetovni dan čebel, Tradicionalni slovenski zajtrk, Svetovni dan Zemlje, Dan brez zavržene hrane itd.

Učence preko učnih vsebin, projektov, različnih interesnih dejavnosti in dejavnosti razširjenega programa ozaveščamo o okoljskih vsebinah; podnebnih spremembah, trajnostni mobilnosti, uporabi lokalno pridelane hrane, samooskrbi, zmanjševanju, zbiranju in recikliranju odpadkov itd.  

2021/2022
 • Evropski teden mobilnosti smo zaznamovali z različnimi dejavnostmi; AMZS Center varne vožnje Vransko organiziral prometno-vzgojne delavnice, obisk še policista, izdelava vozila na zračni pogon.
 • Skupina Mladih poročevalcev dosegla 3. mesto v mednarodnem projektu YOUNG REPORTERS FOR THE ENVIRONMENT.
 • Četrtošolci so v sklopu projekta Mlekastično! prejeli nagrado v kategoriji 2. VIO.
 • V sklopu projekta Mladi poročevalci za okolje 2020/2021, ki na različne načine predstavlja okoljske vsebine, so za video prispevek v kategoriji od 11 do 14 let učenci prejeli nagrado.
2020/2021
 • Zaznamovali četrti svetovni dan čebel; dan odprtih vrat v čebelnjaku, posnetek praznovanja svetovnega dneva čebel, čebelarska razstava, ogled novih učnih tabel na šolskem vrtu, zasaditev medovitih rastlin, nov gibalni talni poligon, mladi čebelarji prejeli šolski med.
 • Celostni naravoslovni EKO dan;
 • V šolskem letu 2020-2021 sta na osnovni šoli Vransko-Tabor potekali dve zbiralni akciji odpadnega papirja. Zbrali smo 5793 kg odpadnega papirja, katerega izkupiček gre v šolski sklad Žarek upanja, ki deluje z namenom pomoči družinam v socialnih stiskah, občasno pa so sredstva namenjena vsem učencem.
 • Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije in v okviru programa Ekošola na temo Tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki ga zaznamujemo ob dnevu slovenske hrane vsak tretji petek v novembru, tokrat 20. novembra, ogledali kratek video prispevek z naslovom Zajtrk z medom – super dan!. Kar doma so si privoščili kruh z maslom in medom, mleko in jabolko. Prejeli smo precej utrinkov in fotografij izdelkov, ki si jih lahko ogledate v kratkem video prispevku.
 • Mladi novinarki prejeli nagrado za Mlade poročevalce za okolje za šolsko leto 2019/2020 v okviru programa Ekošola.
 • Svetovni dan Zemlje.
2019/2020
 • Zaključno srečanje šolskih čebelarjev; prejeli priznanje Čebelarske zveze in kozarček šolskega medu.
 • Svetovni dan čebel in spletno tekmovanje mladih čebelarjev
 • Zaznamovali dan slovenske hrane, osrednji dogodek pa je bil tradicionalni slovenski zajtrk; program s harmonikašem in deklamacijami, pokušnja šolskega medu, ozaveščanje o lokalni hrani.
 • Podelitev nagrade v sklopu projekta Šolska VRTilnica in projekta Mladi poročevalci za okolje.
 • Šola prejme listino programa LEAF – znanje o gozdovih,  ki izobražuje in ozavešča o gozdovih in njihovi vlogi v življenju na našem planetu.
 • Evropski teden mobilnosti; izvajanje dejavnosti »Gremo peš!«, ki je del projekta TRAJNOSTNA MOBILNOST V VRTCIH IN V OSNOVNIH ŠOLAH, katerega naročnik je Ministrstvo za infrastrukturo in katerega namen je spreminjanje potovalnih navad in načrtovanje ustreznih prometnih poti v šolo.

Celostni naravoslovni EKO dan;

EKO DAN na daljavo

2018/2019
 • Učenci 4. a-razreda Osnovne šole Vransko-Tabor so sodelovali v projektih EKO-PAKET in Misija: Zeleni koraki, ki sta del nacionalnega programa Ekošola. Njihovo raziskovanje in izdelki so se uvrstili med zmagovalce projekta, nagrajeni so bili s tretjim mestom v starostni skupini 2.VIO in prejeli priznanje ter praktično nagrado.
 • Vsakoletne zbiralne akcije papirja, oblačil, obutve, igrač in ostalih uporabnih stvari, ki jih ob koncu razdelijo socialno ogroženim družinam. Vseskozi je na šolski »ekološki otok« možno prinašati izrabljene tonerje, kartuše, baterije in zamaške. Z zbranimi zamaški pripomoremo h kvalitetnejšemu zdravljenju bolnih otrok. Poleg najodmevnejših akcij potekata še akciji Pokloni zvezek.
 • Drugošolci nagrajenci natečaja »Deluj eko – ohrani čebelo in smreko!«
 • Šolski vrt na Osnovni šoli Vransko-Tabor je na zaključnem posvetu projekta »Kompost gre v šolo« in jesenskem seminarju programa »Šolski ekovrtovi« prejel znak programa Šolski ekovrtovi. Znak »Šolski ekovrt« podeljuje Inštitut za trajnostni razvoj na osnovi izpolnjevanja meril za ekološko vrtnarjenje v vrtcih oz. šolah
 • Osnovna šola pridobi šolski učni čebelnjak; ob prazniku Občine Vransko in prvem svetovnem dnevu čebel je bila v petek, 18. maja 2018, v vrtu Osnovne šole Vransko-Tabor otvoritev novega učnega čebelnjaka.
2017/2018
 • Člani kuharsko-vrtnarskega krožka so se uvrstili med zmagovalne projekte literarno-likovnega natečaja za najboljše Kuhle in Kuhline zgodbe, ki ga v okviru projekta Hrana ni za tjavendan razpisuje Ekošola.
 • Zasaditev medonosnih rastlin na vrtu.
 • Postavitev kompostnikov.
 • Zasaditev sadnih dreves v okolici šole.

Utrinke zbrala in uredila Nataša Pečovnik

Accessibility