Od 21. do 25. oktobra 2024 so se petošolci Osnovne šole Vransko-Tabor udeležili naravoslovne šole v naravi na Debelem rtiču. V sredozemskem okolju so pod vodstvom učiteljic Polone Vodičar, Mateje Jeler, Simone Jan in Maje Jerman raziskovali Obsredozemsko pokrajino, preizkušali svoje športne in ustvarjalne spretnosti ter spletali nove prijateljske vezi.
Pot proti Debelemu rtiču smo popestrili z obiskom Ankarana, kjer smo si ogledali pokopališče školjk in se sprehodili po slanem travniku. Prva dva sončna dneva sta prinesla posebno doživetje. V ponedeljek smo z ladjico odpluli do Pirana, kjer smo raziskovali primorsko mesto in se posladkali s sladoledom. V torek pa smo izkoristili toplo vreme za plavanje v morju.
Pester program naravoslovnih in športnih dejavnosti je vključeval prepoznavanje sredozemskih rastlin, raziskovanje prsti ter zbiranje školjk in polžev. Vsak dan so učenci trikrat beležili vremenske meritve ter spoznavali vpliv vremena na okolje. Obiskali so flišni klif, kjer so opazovali erozijske učinke morja in se seznanili s procesom nastajanja klifov.
Veliko navdušenja je požela kuharska delavnica, na kateri so učenci pod vodstvom gospe, ki je govorila v pristnem istrskem narečju, pekli tradicionalne fritule. Vsebine o oljkah in pridelavi oljčnega olja ter opazovanje različnih soli pod elektronsko lupo so učencem omogočile učenje s pomočjo vseh čutil. Prava posebnost je bilo predavanje predstavnice iz Škocjanskega zatoka o pticah, kjer so učenci spoznavali prilagoditve ptic in pomen ohranjanja naravnih habitatov.
Učenci so pridobili veliko novega znanja in se izkazali pri svoji samostojnosti, saj so morali funkcionirati brez pomoči staršev. To so pokazali tudi pri vsakodnevnem pospravljanju sob in omar. Poleg tega so preizkusili svoje sposobnosti pri orientaciji, reševanju nalog med lovom za zakladom in ob premetankah ter skrivankah besed. Izvedli smo tekmovanje v hitrostnem plavanju, kjer so učenci z veseljem in s ponosom pokazali svoje plavalne spretnosti.
Dva večera smo igrali različne družabne igre, kjer so se učenci sami vključili v različne igre in pokazali, da je lahko tudi takšno preživljanje prostega časa izredno zabavno.
Ob koncu šole v naravi so bili najbolj prizadevni učenci nagrajeni. Za nagrade Založbe Rokus Klett je velikodušno poskrbel gospod Matic Jurkošek. Ob tej priložnosti se mu iskreno zahvaljujemo za prispevek, ki je učencem prinesel dodatno spodbudo in nepozaben zaključek tedna.
Šola v naravi je bila za petošolce neprecenljiva izkušnja. Poleg novih znanj so pridobili na samostojnosti, samozavesti in spoznali pomen medsebojnega sodelovanja in spoštovanja.
Zapisala: Simona Jan